
Šít, či nešít?
Pokud si kladete tuto základní otázku, snad vám následující článek pomůže v rozhodování. Fáze od začátečníka po profíka jsou různě dlouhé a různě finančně náročné.
1. Začátečník
Do začátku holt musíte něco investovat, ostatně jako u drtivé většiny koníčků. Ale nelekejte se. Kolem dvou tisíc pořídíte slušný šicí stroj, který zvládne všechny potřebné stehy a navíc i spoustu úplně zbytečných. Dále nějaké nůžky, krejčovský metr, krabičku špendlíků, krejčovskou křídu, pravítko, jehlu (nebo raději několik, protože byt každé švadleny má spoustu bermudských trojúhelníků, kde jehly mizí) a žehličku, ale tu už jistě máte.
Suma sumárum do tří tisíc jste vybaveni.
Když stroj vybalíte a podrobně prostudujete návod, naučte se šít rovný steh a entlovací steh při kraji, aby byla látka začištěná. Až tohle zvládnete, můžete se směle pustit do jednoduchých projektů: záclony, závěsy, polštáře, jednoduché oblečení pro děti i pro sebe.
Ano, tohle všechno zvládnete po pár hodinách praxe.
2. Mírně pokročilý
Když už máte pár ušitých kousků za sebou, získáte zručnost, pochopíte záludnosti stroje i látek, můžete se pustit do složitějších střihů a dražších materiálů. Po pár týdnech pilné práce jistě zvládnete například tohle:
Zdroj: vogue.co.uk
Nebo si ušijete kalhoty jako od Donny Karan.
Zdroj: fashionweekdaily.com
3. Pokročilý
Pokud Vás šití ještě stále baví a máte ambice přiblížit se profesionálům, doporučuji zakoupit šicí stroj zvaný overlock. Ten pozvedne Vaše výtvory o několik levlů. Šije čtyřmi nebo pěti nitěmi a v jednom kroku sešívá i začišťuje. Nebudu se o overlocku příliš rozepisovat, protože tohle téma by vydalo na samostatný článek. Pořídíte ho od 5 000 Kč a vypadá třeba takhle:
Zdroj: singerco.com
Ten největší přínos overlocku je, že Vám konečně umožní ušít všechny ty praktické a pohodlné oděvy z úpletů a pletenin.
Zdroj: pinterest.com
Pokud máte tyto dva stroje, ušijete většinu oblečení v profesionální kvalitě. Pravděpodobně budete stále náročnější a postupně si pořídíte i jiné pomůcky, které Vám usnadní a zkvalitní práci. Pokud máte strach, že budete jen sedět u šicího stroje s kusem látky a nebudete si vědět rady, Vaše obava je zbytečná. Na internetu najdete návody ve formě fotografií, podrobných popisů i videí na všechny fáze šití, od tvorby střihu, přes stříhání, žehlení, zpracování různých materiálů i samotné šití. Skvělý pomocník je samozřejmě časopis Burda (http://www.burda.cz/portrety/burda/5463/burda.html). Kde jinde najdete každý měsíc kolem 50 střihů za pouhých 130 Kč?
4. Ten, kdo vydrží…
Kdo se nenechá odradit občasným neúspěchem, nedodělanými kalhotami v koši, kdo obrečí krásnou látku, protože ta halenka z ní se fakt nedá nosit a pustí se do dalšího projektu s novou nadějí, nepochybně se dočká skvělých výsledků, třeba jako jsou tyhle modely ze světových přehlídek:
Zdroj: showstudio.com, vogue.co.uk, haanprojects.net
Tak snad Vás, nerozhodné, fotografie navnadily a text příliš neodradil.
Přeji mnoho úspěchů.
Mohlo by vás zajímat
Nechte se inspirovat

